Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek

Pax Christi

Archiwum » 2013 » II Ogólnopolski Kongres Medycyny św. Hildegardy z Bingen (14.09.2013)

Tak właśnie mija nam pierwsza rocznica wielkiego święta – wyczekiwanego przez IX wieków w Kościele i wspólnotach benedyktyńskich na całym świecie – uznania świętości św. Hildegardy z Bingen (10.05.2012), a nadto – ogłoszenia Jej doktorem Kościoła (7.10.2012). Tym zaszczytnym tytułem określono – na przestrzeni niemal dwóch tysięcy lat istnienia Kościoła – zaledwie 33 osoby, w tym jedynie 3 kobiety (do dnia 7.10.2012). Jest ona pierwszą kobietą – doktorem Kościoła - podniesioną do tej godności w XXI wieku i w dodatku u progu Roku Wiary (10.10.2012). Te daty są więc szczególnie ważne nie tylko dla tych którzy znają i fascynują się tą niezwykłą kobietą renesansu z serca średniowiecza – benedyktynką, teologiem, przyrodoznawcą, medykiem, kompozytorką, kaznodziejką, misjonarką - ale i dla tych, którzy chcieliby znaleźć receptę na szczęśliwe życie.

Część z nas miała już to szczęście, podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Medycyny św. Hildegardy, który odbył się w tym roku w Otwocku – w sobotę 14 września 2013 r. - w ramach triduum poprzedzającego liturgiczne wspomnienie Świętej z racji jej dnia narodzin i śmierci (16.09.1098-17.09.1179). Ta wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy, Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek i Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego przybliżyła ponad siedemdziesięcioosobowej grupie uczestników nie tylko postać mniszki znad Renu, ale i stała się okazją do odpowiedzi na kluczowe pytania o sens życia, zdrowie, ducha i ciało. Zwieńczeniem spotkania – oprócz konferencji, wykładów i konsultacji lekarskich prowadzonych przez specjalistów medycyny św. Hildegardy – była wspólna wieczorna Eucharystia, do której oprawę muzyczną przygotowała Schola Gregoriańska „Benedicamus Domino” Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, co pozwoliło uczestnikom zanurzyć się w pięknie chorału gregoriańskiego. Atrakcją wieczoru był niewątpliwie koncert utworów skomponowanych przez św. Hildegardę z Bingen w wykonaniu sopranistki, p. Doroty Bonisławskiej.

Ale takie kongresy to nie jedyna aktywność. Może się o tym przekonać każdy, kto chce dokonać istotnej zmiany w swoim życiu – nie tylko odchudzić się na wiosnę ;) , ale i nawrócić. To podstawowe założenie naszej Świętej: nie ma zdrowia organizmu jeśli choruje Twoja dusza. Idąc tym tropem pomagamy – w czasie rekolekcji z postem – powrócić do harmonii między ciałem, psychiką i duchem. Tylko wtedy – z pomocą łaski Bożej, o czym przypomina benedyktyńska opatka – nasze życie będzie spełnione.

Co zatem może oferować nam ta średniowieczna Kobieta – geniusz? Bardzo wiele. Po pierwsze – spojrzenie na siebie, swoje wnętrze, stan ducha i ustawienie kierunku zmiany. Po drugie, pomaga rozpoznać z czego biorą się nasze choroby i niedomagania oraz co możemy zrobić, aby im zapobiec wzmacniając organizm. Po trzecie – wskazuje drogę jak żyć z ludźmi „pod jednym dachem”, którzy niejednokrotnie niszczą nasze życie, uczy  nas nowej kultury życia razem, słuchania, mówienia, szacunku, miłosierdzia i wzajemnej miłości.

Nie przegap danej Ci szansy – pomyśl o sobie z Hildegardą z Bingen – kobietą pod prąd!

Zdjęcia dostępne są TUTAJ 

Więcej na: : www.hildegarda.edu.pl   rekolekcje na Wigrach: www.wigry.pro; www.codelk.pl