Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek

Pax Christi

Archiwum » 2013 » Uroczystość powitania Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia w diecezji ełckiej – Suwałki (21.09.2013)

Diecezja ełcka, w której pracują Siostry Benedyktynki, od trzech lat przygotowywała się do peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Bliższe przygotowanie do tego wydarzenia rozpoczęło się w grudniu 2012 roku poprzez Nowennę Miesięcy odprawianą we wszystkich parafiach diecezji, ale także w naszych zakonnych domach. Jedna tajemnica różańcowa (każdego miesiąca inna) w intencjach zaproponowanych wpisała się do codziennej modlitwy wspólnotowej. Nowenna zakończyła się w sierpniu.
Aż wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień 21 września... Całotygodniowe załamanie pogody nie nastrajało optymistycznie. Deszcz lał jeszcze w nocy poprzedzającej uroczystość. W Suwałkach padało intensywnie do godziny 8.30 rano. A potem... przestało padać! Było pochmurno, trochę wietrznie, ale przez cały czas uroczystości powitalnej nie spadła ani jedna kropla deszczu. Dziękujemy Ci, Maryjo, żeś zechciała w ten sobotni dzień „wysuszyć pieluszki” dla Dzieciątka.
Ten sobotni dzień dla wspólnot z benedyktyńskich domów w Ełku stał się takim szczególnym „Maryjnym przystankiem”. Na uroczystości do Suwałk pojechało łącznie 10 benedyktynek, by wraz z siostrami z innych zakonnych Zgromadzeń oraz osobami życia konsekrowanego w indywidualnych formach życia – z radością i wzruszeniem powitać Maryję przychodzącą do naszych domów, wspólnot i miejsc pracy.
Podczas uroczystości w Suwałkach uczestniczyłyśmy w różańcowym nabożeństwie oczekiwania na Matkę Bożą, w wydarzeniu Jej powitania, a nade wszystko w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył J. E. Ks. Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Mszę świętą koncelebrowało 37 księży biskupów i ponad 200 kapłanów. Piękną i poruszającą homilię wygłosił J. E. Ks. Abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii Ks. Arcybiskup zwrócił uwagę na duchową wartość wydarzenia, które rozpoczyna się wraz z peregrynacją – na przemianę, która dokonuje się w ludzkim sercu dzięki sile modlitwy. Zachęcał nas do odwagi, która sprawi, że będziemy wiele się od Pana Boga spodziewać i będziemy się modlić o wiele.
Dla nas, sióstr benedyktynek pracujących w ełckiej diecezji, rozpoczął się zatem szczególny czas łaski – czas bardzo bliskiej obecności Maryi. Przez Jej wstawiennictwo pragniemy zanosić gorące prośby w wielu intencjach, które nosimy w sercach i które ważne są dla całego Zgromadzenia, naszej Ojczyzny i Kościoła powszechnego. Pragniemy – jak sugerował Ks. Arcybiskup Nuncjusz – przeżywać na co dzień tajemnice Jej ziemskiego życia tak, by poprzez codzienne wysiłki stawać się coraz bardziej na Jej wizerunek.

Maryjo – prosimy – wspomagaj nas.

Maryjo, bądź nam Przewodniczką w wierze.

 

Homilia Ks. Abpa J. Michalika w Suwałkach

Zdjęcia dostępne są TUTAJ