Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek

Pax Christi

Archiwum » 2013 » Pielgrzymka nowicjuszy i nowicjuszek do Rzymu (4-7.07.2013)

Na początku lipca nasze Siostry Nowicjuszki wraz z Siostrą Mistrzynią Anuaritą udały się do Rzymu, aby tam w dniach 4-7 lipca uczestniczyć w Pielgrzymce do Grobu Świętego Piotra seminarzystów, nowicjuszek i nowicjuszy oraz tych wszystkich, którzy znajdują się na drodze powołania. Pielgrzymka ta była odpowiedzią na zaproszenie Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. To ważne wydarzenie zgromadziło w Rzymie kilka tysięcy młodych ludzi z całego świata.

Spotkanie to poprzedził  czas w którym Siostry zwiedzały Wieczne Miasto oraz miejsca ważne dla każdej Benedyktynki : Subiaco i Monte Casino, sięgając korzeni duchowości benedyktyńskiej. Oficjalne spotkanie rozpoczęło się od przejścia wszystkich uczestników na Plac św. Piotra gdzie wszyscy wyznali swoją wiarę. 5 lipca  Siostry uczestniczyły w katechezie, którą wygłosił Ksiądz Biskup Grzegorz Ryś, który w ciekawy sposób przedstawił wizje powołania w nauczaniu soborowym, po katechezie miała miejsce Eucharystia. Wieczorem Siostry udały się na Plac Campidoglio, gdzie odbyło  się spotkanie, podczas którego można było m.in. wysłuchać świadectw o odkrywaniu powołania przez ludzi pochodzących z rożnych stron świata. W sercach naszych Nowicjuszek szczególnie zapadły słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do nich w Auli Pawła VI. W swojej katechezie Papież wskazywał m.in. na radość przeżywania powołania. - Tylko ktoś, kto cieszy się przeżywaniem wiary, może być prawdziwie atrakcyjnym świadkiem wiary - mówił Franciszek. Nie zabrakło również pouczenia na temat autentyczności oraz przejrzystości w życiu kapłana czy osoby zakonnej. Ostatnim i zarazem najważniejszym oficjalnym punktem Pielgrzymki do Grobu Świętego Piotra była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra. Niesamowite doświadczenie wspólnoty powołanych z całego świata, obecność Ojca Świętego  oraz łaska miejsca sprawiły, że na wielu twarzach rysowała się wielka radość i wzruszenie.

Jak podkreślają ss. Nowicjuszki to spotkanie było dla nich niezmiernie pięknym  świadectwem, że wybór Chrystusa jest czymś szczególnym i zarazem odpowiedzialnym, gdyż ludzie patrzą na osoby powołanie jako na tych, którzy poświęcają wszystko z miłości do Chrystusa, dobrowolnie podążają za Nim aby Go naśladować i stać się Jego uczniami. Był  to dla nich czas wspólnej oraz indywidualnej modlitwy za Kościół, osoby powołane i nasze Zgromadzenie.

Zdjęcia z Pielgrzymki dostępne są TUTAJ